Chinwa surprenante mirak - pòmdetè "Kiranda": deskripsyon varyete nan ak foto

Loading...

"Kiranda", ki se tou yo rele Mirak la Chinwa, se yon varyete etonan nan pòmdetè byen bonè, ideyal pou rejyon ki gen ete cho sèk. Tubers grandi trè vit, pwodiktivite a plezi menm jardinage san eksperyans.

Pòmdetè pa yo ki nan lis nan eta a enskri, men yo byen li te ye nan mitan amateurs vle échanj materyèl pitit pitit. Aprann tout bagay sou varyete nan varyete pòmdetè Kiranda - foto, deskripsyon ak rekòmandasyon sou teknoloji agrikòl.

Pòmdetè "Kiranda": deskripsyon varyete ak foto

Non klas laKiranda
Jeneral karakteristikSiprèm varyete ak tubèrkul anpil gwo, rezistan a sechrès, nan rejyon cho bay de rekòt pou chak sezon
Peryòd jestasyon50 jou
Kontni lanmidon12-16%
Mass nan tubèrkul komèsyal yo200-250 gr
Nimewo a nan tubèrkul nan ti touf bwa ​​a20-30
Sede115-320 c / ha
Bon jan kalite konsomatègou nòmal, yon ti kras bouyi mou, apwopriye pou fri, salad ak soup, pa fè nwa
Reyabilitasyon95%
Koulè pojòn
Koulè koulèlimyè jòn
Prefere ap grandi rejyon yonenpòt tè ak klima
Maladi rezistansvaryete a se rezistan a kansè, nematod, scab ak viris, ki fèb sansib a chire byen ta nan
Karakteristik nan ap grandijèrminasyon an ta pi bon ak awozaj anplis, nan chalè a pa ka fleri
Originatorenkoni, kwè yo dwe soti nan Lachin, pètèt gmo

Konplete karakteristik sa yo nan pòmdetè "Kiranda" foto:

Karakteristik rasin lan

Pòmdetè "Kiranda" refere a varyete tab superearly. Tubèr muri nan 50 jou apre debri. Presozite sa yo se ideyal pou rejyon sid yo. Lè yo byen cheche, tubèrkul yo kolekte yo kenbe byen.

Bush nan gwosè mwayen, modera etandu, fòmasyon an nan mas vèt se mwayèn. Fèy yo se vèt fonse, mwayen ki menm gwosè ak, ki senp, ak yon ti kras kwiv bor ak venn klèman make. Corolla la se kontra enfòmèl ant, reyini soti nan gwo flè koulè wouj violèt. Flè modestes nan patikilyèman cho ete, corolla a pa ka fòmeSa a pa afekte mare nan tubèrkul. Fòmasyon Berry a ba.

Sistèm rasin lan trè pwisan, omwen 20 pòmdetè yo fòme anba chak ti touf bwa. Espesyalman touf plantil ka pwodwi 30 solid rasin rasin ki menm gwosè ak.

Singularité a nan varyete pòmdetè super bonè "Kiranda" - kapasite nan varye bon jan kalite depann sou zòn klimatik ak kondisyon k ap grandi. Kò a chanje koulè soti nan krèm nan jòn, kale a ka gen plis dans oswa trè mens. Sou tè fètil, tubèrkul yo vin gwo e menm, sou pòv yo yo vin fon, chanje fòm.

Sòt ti tandans nan maladi. Li pa afekte pa kansè nan pòmdetè, nematode zanno an lò a, grenn komen. Tubers montre bon rezistans nan viris ak maladi chanpiyon, raman soufri soti nan cheche oswa fusarium, byenke detanzantan fonjisid yo ka mande.

"Kiranda" gen yon bèl, gou balanse. Tubes yo pa sèk, pa dlo, dou limyè jòn kaka pa fè nwa lè koupe ak kwit manje. Kontni an lanmidon modere pa pèmèt pòmdetè yo bouyi mou, rasin yo ka fri, konpòte, boure, kwit, ak kwit nan gwo twou san fon grès.

Sòt apwopriye pou preparasyon endistriyèl nan pwodwi semi-fini: frizen franse Fries, melanje legim oswa pansman soup.

Orijin

Kiranda varyete nan pòmdetè gen yon istwa dwòl. Te pakèt nan premye nan tubèrkul prezante Ikrèn nan lane 1993. Planned elvaj travay sou jaden eksperimantal nan rejyon an Donetsk,Initiatè a te yon gwo konpayi Chinwa.

Sepandan, pwojè a pa t 'reyisi, Chinwa a kite, li kite jaden yo ak materyèl simen. Te pati nan pòmdetè a rekolt pa syantis lokal pòmdetè.

Tubèrn ki te plante yo te bay yon rekòt abondan, ki te vin baz pou divès Kiranda varyete. Non varyete a kanpe pou Chinwa Davydova Bonè a (pa non an nan syantis la ki te pran etid la nan pòmdetè).

Sòt pa t 'resevwa rekonesans ofisyèl, li pa enkli nan Rejis Leta. Sepandan, pòmdetè yo toupatou nan mitan kiltivatè yo ak jardinage amatè. Yo aktivman echanj materyèl pitit pitit, kontinye pwosesyon triyonfal Kiranda a nan jaden ak legim jaden nan diferan peyi.

Byen adapte pou fèm prive ak fèm, li bon pou vann oswa pou kwit manje yon varyete asyèt. Rekòmande kiltivasyon nan rejyon ki gen sezon ete cho ak sèk. Pòmdetè yo popilè nan sid la nan Ikrèn ak nan Teritwa a Krasnodar.

Fòs ak feblès

Avantaj prensipal nan varyete yo enkli:

  • bon gou nan legim rasin;
  • segondè rendement;
  • trè bonè;
  • chalè ak tolerans tolerans;
  • tolerans nan kondisyon metewolojik negatif;
  • ateri sou tè tè oswa ajil;
  • materyèl pitit pitit pa dejenere;
  • rezistans nan maladi pi komen;
  • se sezon rekòt la byen kenbe.

Dezavantaj yo enkli inegal tube. Anba ti touf bwa ​​a, nan adisyon a bèl ak menm pòmdetè, li se mi yo grandi aksidante oswa ti.

Pwodiktivite se youn nan endikatè prensipal yo pou pòmdetè ap grandi. Konpare karakteristik sa a varyete nan Kiranda ak varyete lòt:

Non klas laSede
Gala400 kg / ha
Grenada600 kg / ha
Inovatè320-330 c / ha
Melody180-640 c / ha
Otès la180-380 c / ha
Artemi230-350 c / ha
Ariel220-490 c / ha
Vektè670 c / ha
Mozart200-330 c / ha
Borovichok200-250 santim / ha

Karakteristik nan ap grandi

Pòmdetè peyi nan mwa avrilNan tan sa a, tè a magazen yon ekipman adekwa nan imidite. Ti pyebwa yo mete nan yon distans 30-35 cm ak espas 75 cm ranje. Yo ka dekonpoze imen oswa bwa sann nan twou yo.

Pou sezon an ou bezwen 2-3 fwa plante pyèj, fòme fèt segondè. Mouche ant ranje pral delivre ou anba move zèb.

Pou ogmante sede a rekòmande irigasyon degoute. Si ou pa, li se konseye dlo a plante 1-2 fwa nan fason nòmal la. Li posib ogmante sede a avèk èd nan angrè, de preferans òganik.Apwopriye divòse mullein oswa jete zwazo. Pou enfòmasyon sou ki lè ak ki jan yo fekonde pòmdetè, ki jan yo nouri pandan plante, li nan atik separe.

Nou menm tou nou pote nan atansyon ou enfòmasyon itil sou lòt metòd nan pòmdetè ap grandi: Teknoloji Olandè, osi byen ke nan barik ak sache.

Lè rekòlte se yo konsantre sou eta a nan tèt yo. Le pli vit ke li kòmanse fennen, li lè yo fouye moute tubèrkul yo. Kèk jou anvan rekòlte tout vèt rekòmande pou koupe.

Apre fouye, pòmdetè yo byen fin chèch nèt nan fwontyè a oswa anba yon canopy. Rekòt rekolt la se Ranje, menm gwosè ki gwosè tubèrkul yo Ranje pou plante pli lwen. Grenn materyèl pa sijè a koripsyon, aktyalizasyon a pa pran anpil ane.

Tablo ki anba a prezante endikatè karakteristik sa yo kòm pwa nan tube la ak ekspresyon pousantaj nan bon jan kalite a kenbe nan pòmdetè nan varyete diferan, pou konparezon:

Non klas laMass nan tubèrkul komodite (gram)Reyabilitasyon
Sifra110-15094%
Serpanok85-14594%
Lady claire85-11095%
Veneta67-9587%
Lorch90-12096%
Otès la100-18095%
Labella80-10098%
Riviera100-18094%

Sere pòmdetè pa enkli nenpòt aktivite konplike.Li nesesè sonje règ yo nan depo nan sezon fredi a, byen chwazi plas la epi sonje tan an.

Maladi ak ensèk nuizib

Varyete nan pòmdetè "Kiranda" byen pwoteje soti nan anpil maladi danjere: kansè nan pòmdetè, nematode sistik an lò, grenn komen, verticilliasis, Alternaria, divès bakteri ak viris. Bonè matrité pèmèt ou rekòlte nan epidemi masiv nan fen an chagren. Nan mezi prevantif, yo ka trete plante a yon fwa ak nenpòt ki dwòg kwiv-ki gen.

Nan klima cho, tèt pòmdetè yo afekte pa afid, ti kòb kwiv. Tubèrj yo ka atake pa skarabe klike sou. Pou asire sekirite nan plante yo pral kapab pitit pitit abiye ak tretman tè preplant ak ensektisid. Yon pwoteksyon bon kont ensèk nuizib yo pral sann bwa, prezante nan pwi yo.

Epitou sou sit nou an ou pral jwenn yon anpil nan enfòmasyon itil sou ensèk nuizib tankou yon skarabe pòmdetè Kolorado.

Li tout sou fason pou fè fas ak li.

"Kiranda" - reyèl la yon jwenn pou pi fò nan zòn nan sid yo. Varyete tolere chalè ak sechrès, san yo pa diminye sede, menm sou tè pòv yo. Ka materyèl grenn pou plantasyon ki vin apre yo ka ranmase poukont yo, ekonomize sou achte.

Loading...